Maska Kwele

1 799 Kč
Vyprodáno

Tato maska nazývaná RAM nebo také BATA je příkladem smělé reduktivní stylizace umělců z etnika Kwele. Šikmé oči mandlového tvaru jsou zasazeny do konkávního diamantového obličeje uvnitř zapuštěného rámu ve tvaru srdce. Obličej je bělen kaolinem a rámován zakřivenými oblouky dvojice abstraktních zvířecích rohů, které vystupují z temene hlavy a setkávají se u paty brady. 

Tyto masky, známé také jako "ekuk" nebo "entity z lesa", fungují jako prostředník mezi lesem a vesnicí. Navíc jsou jemně zakřivené rohy této masky BATA chápány jako metafora kosmického sjednocení těchto dvou říší - přírodní a lidské. Ačkoliv je jejich tanec těchto masek charakterizován jako lidský, "ekuk" má fantastické, přírodní atributy: choboty, zobáky nebo rohy. Často se natírá na bílo, což je barva, kterou Kwele spojuje se světlem a jasností, "ekuk" je zobrazen jako mající jasnovidecké schopnosti nezbytné pro boj s čarodějnictvím.

Ve vesnicích Kwele se v době krize provádějí rituály známé jako "beete", aby se zmobilizovaly síly předků. Lebky významných zesnulých rodinných příslušníků jsou uchovány pro boj s negativními silami, které hrozily zničením komunity, hladomorem, nemocemi nebo válkou. "Beete" je několikadenní slavnost, která vyvrcholí společnou konzumací léčivého pokrmu, který byl aktivován tancem a zpěvem podobných lesních - "ekuk" masek.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Velikost: cca. 40x30 cm

Původ: Gabon 

Maska je vhodná na zavěšení na zeď nebo na vystavení na stojánek. Uvedená cena zahrnuje stojánek.

Každá maska je jedinečná proto se může mírně lišit od přiložené fotografie.

 

 

 

Doplňkové parametry

Kategorie: Doplňky a dárky
Záruka: 3 roky
Hmotnost: 1.5 kg