Baule Ndoma č.7

2 490 Kč
Skladem (1 ks)

400 000 Baulů žije ve střední části Pobřeží slonoviny v západní Africe. Tito lidé mají bohatou řezbářskou tradici. Mnoho soch a masek se využívá v soukromých svatyních a při slavnostních maškarádách. Baule rozeznávají dva typy masek sloužících pro zábavu, Goli a Mblo. Masky Mblo, jak je tato, předvádí maskovaný v látkovém kostýmu a zakrývá svou tvář malou dřevěnou maskou. Tančí pro obecenstvo a doprovází ho bubeníci, zpěváci, tanečníci a řečníci předvádějíce řadu skečů. Když se masky nepoužívaly, byly uskladěny mimo dohled. Kvůli své důležitosti mohou portrétní masky nosit jen ti nejlepší tanečníci. Při těchto příležitostech se často vyžaduje, aby byl přítomen portrétovaný jako "dvojník", který tanečníka doprovází. Pro Baule slouží masky mnoha funkcím, které se mohou ještě v čase proměňovat. Mblo se a celkový styl vystoupení se dnes změnil. Obecně lze ale říct, že masky, jako je tato, nebyly ceněny pro svůj fyzický vzhled a určeny k pověšení na zeď. Masky v celé západní Africe jsou praktickým nástrojem k ovlivnění požadovaných věcí a jevů. Skrze ně můžeme komunikovat s předky a duchy. Fyzická přítomnost masky může neviditelnému světu umožnit interakci s viditelným světem lidí. Tyto masky Baule ale mají i světštější funkci a slouží pro uvolnění sociálního napětí a únavy všedních dnů. Při maškarádách se mohou lidé družit, slavit, hodovat, nebo dvořit.  

Portrétní masky mají charakteristický oválný obličej s protáhlým nosem, malá otevřená ústa, úzké oči a vyčnívajícími nadhlavníky, s často abstraktními zvířecími atributy. Většina z nich má také naznačenou rituální skarifikaci a patinu s vysokým leskem. Tyto stylistické atributy jsou vlastně vizuálním slovníkem naznačujícím, co to znamená být dobrým, čestným, respektovaným a krásným člověkem ve společnosti Baule. Přimhouřené oči a vysoké čelo svědčí o skromnosti, respektive moudrosti. Lesklý povrch imitující krásnou a zdravou pokožku je ideálem krásy. Účesy portrétních masek jsou celkem realistické, ale další prvky, zejména nadhlavníku jsou spíše abstraktní a odkazují k vnitřní kráse a charakteru zobrazované osoby.

 

 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Velikost: cca. 43x17 cm 

Původ: Pobřeží Slonoviny

Maska je vhodná na zavěšení na zeď nebo na vystavení na stojánek. Pokud požadujete stojánek, napište to prosím do poznámky k objednávce. 

Každá maska je unikátní a máme ji v jediném exempláři.

 

 

 

 

Doplňkové parametry

Kategorie: Doplňky a dárky
Záruka: 2 roky
Hmotnost: 1 kg