Maska Fang Ngil

1 799 Kč
Skladem (4 ks)

Masky Ngil lidu Fang z Gabonu byly dlouho považovány za jeden ze „svatých grálů“ afrického umění. V roce 2006 se maska Ngil z kolekce Vérité zapsala do dějin aukcí rekordním prodejem  (5,5 milionu eur) a na několik let se stala nejdražším vydraženým africkým artefaktem. 

Masky Ngil ovlivnily svými elegantními protáhlými rysy práci řady umělců francouzské avantgardy, včetně Amadea Modiglianiho. Podobné rysy jako u těchto masek, které v několika exemplářích na počátku 20.století dorazily do Paříže, můžeme najít u umělců, jako je Picasso, Braque nebo Derain.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Masky Ngil byly používány jako obřadní, rituální předměty. Nosili je členové Ngil, tajného bratrstva zodpovědného za "policejní" práci a výkon spravedlnosti v komunitách Fangů. "Ngil operoval v noci," říká specialista, "a člověk si může jen představovat účinek takové bílé masky, jako je tato, která byla navíc součástí většího kostýmu, vynořující se ze tmy." Bílá barva je vyrobena z nadrceného kaolinu, měkké hlíny, a odkazuje na duchovní svět.

Maska měla znázorňovat děsivou sílu a používala se při obřadech, které zahrnovaly divoké tance. Na Ngil se můžeme dívat jako na činitele společenské kontroly. Zjednodušeně řečeno, obřady spočívaly hlavně v tom, aby se vyděsili ti, kteří měli zlé úmysly. Tato maska byla vyrobena, aby zapůsobila, a i teď se jí to stále daří.

Výška: 37-45 cm (bez stojánku)

Maska je vhodná na zavěšení na zeď nebo na vystavení na stojánek. Uvedená cena zahrnuje stojánek.

Každá maska je jedinečná proto se může mírně lišit od přiložené fotografie.

 

 

 

Doplňkové parametry

Kategorie: Doplňky a dárky
Záruka: 2 roky
Hmotnost: 1.5 kg