Maska Ngil

1 990 Kč
Vyprodáno

Tuto masku jsme získali odkupem soukromé sbírky masek. 

Masky Ngil lidu Fang z Gabonu byly dlouho považovány za jeden ze „svatých grálů“ afrického umění. V roce 2006 se maska Ngil z kolekce Vérité zapsala do dějin aukcí rekordním prodejem  (5,5 milionu eur) a na několik let se stala nejdražším vydraženým africkým artefaktem. 

Masky Ngil ovlivnily svými elegantními protáhlými rysy práci řady umělců francouzské avantgardy, včetně Amadea Modiglianiho. Podobné rysy jako u těchto masek, které v několika exemplářích na počátku 20.století dorazily do Paříže, můžeme najít u umělců, jako je Picasso, Braque nebo Derain.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Masky Ngil byly používány jako obřadní, rituální předměty. Nosili je členové Ngil, tajného bratrstva zodpovědného za "policejní" práci a výkon spravedlnosti v komunitách Fangů. "Ngil operoval v noci," říká specialista, "a člověk si může jen představovat účinek takové bílé masky, jako je tato, která byla navíc součástí většího kostýmu, vynořující se ze tmy." Bílá barva je vyrobena z nadrceného kaolinu, měkké hlíny, a odkazuje na duchovní svět.

Maska měla znázorňovat děsivou sílu a používala se při obřadech, které zahrnovaly divoké tance. Na Ngil se můžeme dívat jako na činitele společenské kontroly. Zjednodušeně řečeno, obřady spočívaly hlavně v tom, aby se vyděsili ti, kteří měli zlé úmysly. Tato maska byla vyrobena, aby zapůsobila, a i teď se jí to stále daří.

Výška: 40 cm šířka 17 cm

Maska je vhodná na zavěšení na zeď.

Tuto masku máme v jediném exempláři.

 

 

 

Doplňkové parametry

Kategorie: Doplňky a dárky
Záruka: 2 roky
Hmotnost: 1.5 kg